Najprej naj omenim, da še vedno živim, diham, delam in obstajam. Ja, ni ravno za opaziti, ker je moj zadnji zapis na blogu nastal pred preveč časa, a nekako sem še tu, čeprav nisem. Čakaj kaj? Ok, da pojasnim. Malo me je minilo. Do vsega kar se tukaj dogaja – do spleta, do družbenih omrežij, do blogov, do faceeboka in skupin, ki ne prinesejo nič dobrega.
Splet bi moral biti lep! Mesto, ki povezuje, mesto, ki ponuja znanje in daje odgovore. Namesto tega je splet poln zlobnih komentarjev, glasnih nasilnežev, ki so pogumni med svojimi 4 stenami, lažnih profilov, lažnih novic in nevarnosti, ki jih naši starši za svoje otroke niso poznali.
Kar je včasih veljajo, da papir vse prenese, je danes zagotovo postalo pravilo spleta. Danes na spletu najdemo VSE in žal prepogosto to tudi verjamemo.
Splet ni nevarno mesto, če ga znamo uporabljati, če tako kot smo danes, kritično premislimo – vsak dan, ko nekaj preberemo na spletu.
Prepogosto slišim neke popolne nesmisle od nagradnih iger, kjer svetovne znamke iščejo ambasadorje za svoje izdelke (ja, Nike ni več zadovoljen z C.Ronaldom in išče tebe, z 500 sledilci, da ti pošilja svoje kolekcije), do lažnih novic o magični tableti, ki je Marti spremenila življenje, do resnih težav, kjer so otroci žrtve spletnega nasilja.
Zadnje postaja vse večji problem in razmišljanje, da moj otrok preprosto ne bo imel tablice, ne bo imel dostop do spleta, žal več ni dovolj. Ne moremo pobegniti od tehnologije, naloga nas staršev je, da se jo naučimo uporabljati in na varno uporabo pripravimo svoje otroke.
Pred kratkim sem na enem panelu dobila vprašanje mamice v povezavi s 13 letno hčero in njeno željo po svojem YT kanalu. Moj odgovor je najprej začudil polovico občinstva, a na koncu so mi prikimali. Tehnologija je danes tukaj. Ja, najlažje je prepovedati, a s tem problem postane samo še večji. Lahko prepovemo, lahko je naš otrok edini brez telefona, a to še zdaleč ne pomeni, da smo s tem kaj dosegli. Kot smo se mi znašli in pretentali naše starše, tako to danes počnejo otroci in s tem, da telefon in YT prepovemo, dosežemo samo tisto, da je prepovedano slajše. Podobno kot meni čokolada na dieti – nikoli boljša! Moj odgovor je bil, da je to odlična priložnost, da otroku pokažemo kaj vse mu splet ponuja in obenem najdemo z njim skupno točko, ki vemo, da jih v najstniških letih vse težje. Veliko bolje je, da vemo, da otrok snema videje, da jih z njim pred objavo pregledamo, da z njim sledimo komentarjem, ki bodo prišli, še posebej, če so slabi, kot da otrok to pred nami skriva. Če nekaj ne vemo ali ne poznamo, ne moremo pomagati.
Vsem staršem polagam na srce, da se naj začnejo izobraževati – ja, popolnoma razumem, da Instagram ni za vse, a pametno je vedeti kaj vse se tam dogaja, pametno je vedeti, da se snemajo potencialno nevarni posnetki na Snapchatu, kaj je Tik Tok, pametno je vedeti kaj je zgodovina brskalnika itn.
Kolega iz blogerskih vrst, Simon Šketa, sam starš najstnika, je zelo dobro povzel na kaj bi starši morali biti pozorni in prepričana sem, da bodo ti napotki bolj koristni kot vsaj polovica njegovih receptov. Izobražujmo se SKUPAJ, izobražuj se TUKAJ.
Brez komentarjev